AirBnB Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hızla yaygınlaşan paylaşım ekonomisi sisteminin amiral gemisi olan AirBnB ile ev ve oda paylaşımı ile ekonomik lokal konaklama deneyimi sunulmaktadır.

Uygulamanın web sitesi veya mobil uygulaması ile kiralık ilanı yada gittiğiniz şehirde ekonomik konaklama için kiralık yer bakabilirsiniz.

Seçenekleriniz arasında birisinin paylaştığı salondaki çek yatından evin bir odasına, modern bir stüdyo daireden çiftlik evine, karavandan lüks bir villaya kadar onlarca farklı konaklama alternatifi ile paylaşım ekonomisi sisteminin tadını çıkarabilirsiniz.

AirBnB İle Oda Kiralama

Öncelikle www.airbnb.com üzerinden veya mobil uygulaması üzerinden üyelik oluşturarak başlayabilirsiniz. İlk seyahatinizde 45TL değerinde indirim kazanmak için şu referans linkini kullanabilirsiniz. (www.airbnb.com.tr/c/hkaya8?s=8) Üyelik için form doldurup e-mail adresiniz ile veya Facebook ile giriş yap diyerek her iki şekilde de üye olma imkanınız var.

AirBnB uygulamasının vaadi ve ana teması aslında size gittiğiniz yerde bir otelde kuru kuruya kalmanın bir adım ötesine geçirerek, lokal birisinin evinde kalmak, onunla konuşmak, yemek, içmek, belki o kişinin size etrafı göstermesi, şehrin gezilecek yerlerini, ip uçlarını sunması sayesinde farklı bir deneyim yaşamanız. Yani tatil veya seyahatinizi bir turist gibi değilde bir yerli lokal kişi gibi değerlendirmeniz.

AirBnB ile Para Kazanma

Oluşturduğunuz üyelik ile kiralayan tarafında olacağınız gibi kiraya açan kişi de olabilirsiniz. Bir odanızı, evinizi veya sahip olduğunuz konaklama alanlarını paylaşarak ek gelir kazanabilirsiniz. Böylece sizde başka yerlere gittiğinizde konaklama masraflarınızı düşürmüş olursunuz.

Yurt Dışı tatillerinizden Otel Alternatifi AirBnB

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde booking, hotels ve trivago gibi otel odası arama siteleri sayesinde sizlerinde farklı odalar kiraladığınız olmuştur. Reception’daki kişinin merhaba demesi, odaya kapanmanız ve çıkmanız arasında geçen bir deneyimdir otel odasında konaklama. Oysa Airbnb size ev sahibinin sizi karşılaması, evi gezdirmesi, vakti olursa birlikte yemek yapıp yemeniz, gideceğiniz yerlere dair yerel bir kişiden tavsiyeler alma, yeni kişiler ile tanışma, yerel kişilerin hayatına tanık olma fırsatı ve daha bir çok deneyimi beraberinde getirir.

AirBnB Nasıl Kullanılır

Hemen www.airbnb.com üzerinden kolaylıkla üyeliğinizi oluşturmanız ardından hemen kalacak yerler aramaya başlayabilirsiniz. Sitenin Türkçe kullanılabilmesi ve TL olarak fiyatları göstermesi de çok güzel. Buradan yapacağınız aramalarda nereye gideceğiniz, hangi tarihler için oda baktığınızı seçerek arama yapıyorsunuz.

Çıkan sonuçları fiyat aralığı, oda seçeneği, wi-fi olması, şehir merkezinde olması vb. bir çok kritere göre filtreleyerek seçiminizi daraltabilirsiniz. Böyle daha fazla ilginize yönelik oda seçenekleri bulursunuz. Aslında kendinizi oda olarak da kısıtlamayın, salondaki bir şişme yatak, bir çek yat, bir oda, karavan, ağaç ev, orman kulübesi, yat, bot, garaj veya bahçede bir çadır gibi bir çok alternatifi düşünebilirsiniz.

Ayrıca kendinize wishlist yani beğendiklerim listeleri yaparak ileriye dönük ben bu şehre gidersem burada kalırım diyerek ekleme yapabilirsiniz.

2 thoughts on “AirBnB Nedir? Nasıl Kullanılır?

 • 15 Temmuz 2017 tarihinde, saat 03:26
  Permalink

  Eskiden couchsurfing vardı. airbnb çıkınca daha az kullanılmaya başladı. Dediğiniz gibi insanlar artık para kazanmaya çalışıyor evinden. Teşekkürler

  Yanıtla
 • 15 Temmuz 2017 tarihinde, saat 10:30
  Permalink

  Merhabalar, güzel bir yazı paylaşımı sağlamışsınız. Hem anlamlı hem kalite ve dahası da akıcılıkla beraber sade olmuş bu fazlasıyla hoşuma gitti. İlerleyen süreçlerde başarılarınızın daha da devamını dilerim.

  İyi günler.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir