İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi Nedir?

Avrupa Ekonomik Topluluğu ile geçmişte imzalanan ve bugün sadece İngiltere tarafından başvuruları değerlendirilen Ankara Antlaşması Vizesi Türk vatandaşları için Birleşik Krallıkta iş kurma vizesidir.

Bu vize türüne halihazırda İngiltere’de öğrenci, turist vb. vizeler ile bulunmakta olanlar geçiş (switch) yapabileceği gibi Türkiye’den de girişimcilerin başvurabilme imkanı vardır. Öncelikle İngiltere’de bir iş kurmak niyetinde olmanız, bu iş için bir iş planı (business plan) hazırlamanız, gerekli başlangıç ve yaşam sermayesine sahip olmanız, bu işi yapmak için gerekli bilgi, tecrübe yada yeterliliğe sahip olmanız ve vize başvurusu yapmanız gerekmekte.

İş planı hazırlamak ve danışmanlık almak için özellikle İngiltere merkezli hukuk ve danışmanlık firmaları ile çalışabileceğiniz gibi, bir miktar uğraşı ile kendinizde hazırlayabilirsiniz. Burada en önemli unsur, size ve geçmişinize uygun bir iş fikri bulmak, bu iş fikrini geliştirmek, İngiltere’deki piyasasını ve fırsatları incelemek ve diğer unsurlarla birlikte bir business plan hazırlamak. Bu konuda örnek business planlar için özellikle “bplans.co.uk” sitesi çok işinize yarayacaktır. Burada ücretsiz indirebileceğiniz bir çok meslek için hazırlanmış örnek İngilizce İş planlarını inceleyip, onlardan referans alabilirsiniz. Diğer taraftan  Alaturka Londra, İngiltere forumu ve global köy web siteleri ve forumları takip ederek konu hakkında bilgilenebilir ve aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

İş planınızı hazırlarken özellikle marketing-pazarlama kısmını iyi değerlendirmeli ve güzel ifade etmelisiniz. Zira vize başvurunuzu inceleyecek memur, sektörden olmayacağı için ona işi, nasıl yapıldığını, piyasasını, sizin nasıl yaparak farklılık oluşturacağınızı, nasıl para kazanacağınızı, nasıl yapacağınızı vs. güzel ve basit anlatmanız gerekmekte.

Daha sonra visa4uk web sitesi üzerinden online olarak başvurunuzu yapıp, başvuru formunun çıktısı, pasaportunuz, gelir belgeleriniz, iş için gerekli gördüğünüz belgeler vs. ekleyerek başvurunuzu tamamlıyorsunuz.

Ankara Antlaşması Vizesi Kaç Yıllık?

Ankara Antlaşması vizesi yada bilinen adıyla ECAA2 Visa başvurularınızın olumlu sonuçlanması ardından ilk önce 1 yıllık bir vize alırsınız. Bir yılın sonunda yaptığınız işi yaptığınızı, gerçek olduğu ve size para kazandırdığı gibi unsurları ispat ile yapacağınız Ankara Antlaşması vize uzatma başvurusu ile 3 yıllık daha alırsınız. Toplam 5 yılın sonunda İngiltere vizenizi ILR-Indefinite Leave To Remain yani oturum vizesine başvurabilirsiniz.

Ankara Antlaşması Vizesi Sonunda Vatandaşlık.

5 yıl bu vize ile İngiltere’de iş yapıp yaşadıktan sonra aldığınız ILR yani süresiz oturum vizesinin 1 yılını doldurur doldurmaz İngiltere Vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz. Tabi bunun için sizin İngilizce yeterliliğinizi ve ülkeye uyumunuzu ölçen ve vatandaşlık sınavı olarak bilinen sınavı geçmeniz gerekecek. Ki zaten buda aslında bizim Türk arkadaşlar için oldukça kolay bir mevzu.

Ankara Antlaşması İş Fikirleri

Yapılacak ve başvurusu kabul olacak işlerle genel bir kıstas bulunmamaktadır. Ama başvuruların daha çok IT, danışmanlık ve gıda sektörü üzerine olduğunu görmekteyiz. Önemli olan iş fikri ile siz girişimci arasında sağlam bir bağ oluşturabilmektir. İş fikriniz hakkında diploma, sertifika sahibi olmak, benzer işlerde çalışmış olmak, Türkiye’de yapıyor olmak gibi unsurlar bu işte başarıl olabileceğiniz kanaatini güçlendireceği için Ankara Antlaşması Vizesi almanızı da kolaylaştırır.

O nedenle iş fikri konusunda kısıtlama yoktur. IT, web tasarım, e-ticaret, danışmanlık, temizlik, kebap, restoran, market, elektronik tamir, bahçıvanlık, taşımacılık, acentalık, ihracat, ithalat, toptancılık, tekstil, mermer, üretim vb. birçok alanda iş yapabilirsiniz. Ortak yapmanız yada ortaklığa girmeniz halinde en az %50 paya sahip olmalı ve işi yöneten ana ortak olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir