Londra Gezi Rehberi

En çok sevdiğim şehirlerden birisi olan Londra’da 2005 yılında 8 ay yaşama imkanı buldum.

Uzun zaman oldu ama Londra’ya gidip de görmeden dönmeyin diyebileceğim yerleri ve gezilebilecek mekanları listelemeye çalışayım.

Londra’da Gezip Görülesi Yerler

Buckingham Palace

Kraliyet ailesinin yaşadığı saray olarak dünyanın en meşhur mekanlarından birisi olan burayı her zaman dışarıdaki kalabalığa karışarak ziyaret edebilir fotoğraf çektirebilirsiniz. Nöbetçilerin nöbet değişim zamanı olan 11:30’da orada olmak ekstra foto ve video şansı verir. Yaz aylarında ise 37GBP karşılığında kısa bir saray turu yapabilme şansınız da var.

Big Ben ve House of Parliament

Meşhur saat kulesi ve parlemento binası, burada da 26 GBP olan bir tur mevcut, ancak özellikle uzun bir kuyruk oluyor. hemen önündeki köprüden karşıya London Eye tarafına yürüyüp, oradan bu mekanın en güzel görüntüsünü alabilirsiniz. Özellikle akşam üstü enfes kareler çıkar.

London Eye

Thames nehrinin bir tarafında big ben diğer tarafında ise London Eye bulunur. Turistlerin en çok tercih ettiği ücretli alan bu dönme dolap şeklindeki devasa yapıya, 22 GBP gibi bir ücret ile girebilir, ve Londra manzarası izleyebilirsiniz.

Tarafalgar Square

London Eye ve Big Ben’in olduğu kısımdan yukarıya doğru çıkarken yada Buckingham Palace tarafına yürürken arada bu Tarafalgar meydanı ve Piccadily circus meydanını da ziyaret etmelisiniz. Özellikle Tarafalgar meydanı Londra’Nın merkezi diyebiliriz. Kalabalığın olduğu ve güzel fotoğraf kareleri ile instagram hesabınızı süsleyebileceğiniz mekanlardan.

İnsanlar burada takılıp, vakit geçirdiği merkezi bir lokasyon.

Tiyatrolar

Bu yukarıdaki mekanlar arasında gezerken onlarca güzel ve tarihi tiyatro binaları göreceksiniz. Akşam saatlerinde bu tiyatrolardan birinde belki bir oyun seyretmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle Schespare’s Globe en meşhur olan ve İngiltere tarihinin bir parçası olmuş bir mekan.

Müzeler

Londra tiyatroları kadar müzeleri ile de ünlü bir şehir. Çoğu aynı günde gezebileceğiniz bu müzeler arasında Royal Gallery, National Gallery, City Museum, Tate Modern, British History ve Science Museum gibi harcadığınız zamana değecek çok fazla seçenek var.

Westminister Abbey ve St. Paul’s Cathedral’de en çok turist çeken yerler arasında. Özellikle katedralde üst kısımlarda olan galerilere çıkıp aynı zamanda muhteşem şehir manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Bunlar yanında Covent garden ve Brick Lane’de takılabilir, Borough Marketten ise atıştırmalık bir şeyler alabilir ve klasik bir İngiliz pazar kültürüne dair notlar edinebilirsiniz.

Özellikle pazar günleri Londra’da bir çok market yanı pazar olur. Bunlar, yerel hayatı ve insanları gözlemlemek, kalabalığa karışmak ve fotoğraf çekmek için ideal fırsatlar sunar.

İlgili Yazı: Londra’da Yaşanılacak En İyi Bölgeler

Ulaşım

Yukarıda ilk sıraladığımız Big Ben, London Eye, Buckingham Palace  ve London Bridge gibi mekanlar hep Tarafalgar meydanı etrafındadır. Ayrıca bu meydan ile Buckingham sarayı arasında ise meşhur parklar yer alır. Hepsini yürüme mesafesi olduğu için geze geze dolaşabilirsiniz.

Otobüs, metro(tube) ve tren için bizdeki şehir kartları gibi çalışan oyster card almalısınız.

Diğer Avrupa şehirlerinde bulabileceğiniz gibi Londra’da da “free walking tour” dediğimiz ücretsiz olarak birisinin tura katılanları gezdirdiği turlarda işinizi kolaylaştırabilir. Turun bitiminde bir miktar bahşiş vererek çok faydalı ve ücretsiz bir tur ile şehrin çoğu yerini gezmiş olursunuz. Bu turlar gündüz ve gece mevcut, Eventbrite gibi etkinlik sitelerinden araştırabilirsiniz.

Turistlerden Sıyrılın

Bu turistlerin atraksiyon mekanlarında biraz uzaklaşıp yerel insanların hayatına karışabilirsiniz. Thames nehri boyunca yürüyebilir, belki bir tekne turu yapabilir, otobüse atlayıp daha dıştaki bölgelerden birisine gidip farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştıran uygulamaları indirin, forumlardaki ve gezi rehberlerindeki tavsiyelere göz atın ve Londra turunuzu önceden planlayın

Ayrıca son dakika tiyatro biletleri de uygun oluyor, kontrol etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir