Uçakta veya Otobüste Uyuma Teknikleri

Yatağınızda mis gibi uyumak gibi yok ama ya otobüs veya uçakta uyumak gerekirse ne yapılır. Gece otobüs yolculuğunda veya bir yerden bir diğer görüşme, toplantı veya sınava giderken zihninizi tazelemek ve dinlenmek için uçakta şöyle kısa bir uyku çekenin keyfi nasıl yakalanır.

Yolculukta uyumak yada uyumaya çalışmak meşakkatli bir uğraştır. Eğer sık seyahat etmiyorsanız kendinize ait bir yolculukta uyku düzeniniz yoktur ve döner durursunuz. Onu denersiniz olmaz, değiştirir bunu denersiniz olmaz. Özellikle otobüste her mola yerinde iner binerken mışıl mışıl uyuyanları görür uyuz olursunuz. Ama size bir kaç önerimiz var.

Yolculuğa Çıkmadan Önce

Koltuk Seçimi:

Burada sizin nasıl bir uyku tipiniz olduğu çok önemli. Nasıl bir yatak bazası alırken yana mı yattığınız, yüzüstü,sırtüstü veya dönerek uyuyan tiplerden hangisi olduğunuz önemli ise uçak, tren veya otobüs yolculuklarında uyumak içinde bu bilgiler önemli. Eğer düz(sırtüstü veya yüzüstü) uyuyorsanız koridor koltuk seçimi size uygundur. Ama sağa veya sola yana yatarak uyuyorsanız pencere kenarı sizin için önemli iken, hangi yana yattığınız da önemli.

Eğer sağınıza doğru yatıyorsanız, yolculukta da başınızı sağa yaslamanız uykuyu kolaylaştıracağı için koltuk seçiminizi sağ taraftaki pencere kenarlarından yapmak faydalı olacaktır. Sola doğru yatıyorsanız da sol pencere kenarı seçimi en avantajlısı olacaktır. Artık hem otobüs hem de uçak seyahatlerinizde bilet alırken koltuk seçimi yapılabildiği için bu sizin büyük bir kolaylık. Ayrıca kilo, boy veya uyuma şeklinden dolayı otobüslerdeki koltuklar kendisine dar gelenler için, çoğu uçaklardan daha konforlu 2+1 rahat koltuklu seçeneklerde mevcut. Pamukkale Turizmin pamukyol, Kamil Koç Seyahatin rahat hat seçeneklerinde olduğu gibi bu araçlarda hem koltuk araları hem de koltukların kendisi çok geniş. Tam uyumalık yani :D.

Yolculukta

Pijama:

Evde rahat bir uyku için pijama giyer ve sabah günlük elbiseleri giyerek tazeleniriz. Elbette uçağa veya otobüse çizgili pijama ile binmek çok dikkat çekebilir. Ama rahat, yumuşak ve pamuklu alt ve üstler ile hem uyumak hemde yolculukta hareketlerinize imkan vermesi nedeniyle rahat edersiniz. Eğer bir bavul veya sırt çantası ile yolculuk yapıyorsanız, vardığınızda giyeceğiniz elbiseleri oraya koyarak keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz.  Çoğunun yanında çanta olduğu halde takım elbise ile yolculuk yaptığını görmekteyiz. Oysa ki hem yolculuk sırasında daha fazla kırışacağı hem de yolculuk bitiminde giyerek yeniden güne başlar gibi hissedeceği için rahat bir elbise yolculuğu yapıp, giyeceği elbise veya takımı çantada vs taşıyıp, vardığı yerde üstünü değiştirmek çok daha pratik ve faydalıdır.

Yolculuk Uyku Yastığı

Eğer kafanızı sağa veya sola yatırarak uyuyorsanız, küçük bir yastık işinizi görecektir. Ama ortada veya koridorda oturuyorsanız u şekilli yolculuk uyuma yastıkları işinizi görür. Ama sakın dinlenme tesisi, otogar vs yerlerde satılan içerisinde atık mamüller ile doldurulmuş veya plastikten mamül olup şişirilen yastıkları kullanmayın. Mümkünse annenize, eşinize pamuk kumaştan bir tane diktirerek devamlı kullanabileceğiniz bir yastık yaptırın.

Bazı yolculukta uyku fotoğrafları;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir