Seyahate Çıkarken Bavuluma Neler Koymalıyım?

İster yurt içi ister yurt dışı seyahat olsun, bir aile gezisi,okul gezisi veya tatil olsun çıkmadan önce bavul hazırlama konusu hep bir stres olagelmiştir. Neler koymalıyım, ne kadar ağırlıkta olmalı, tek parçamı yapsam gibi sorular döner durur seyahate çıkmaya hazırlanan beynimizin içinde.

Öncelikle seyahatinizin süresi, nedeni ve ulaşım aracınız için uygun bir bavul seçmekte faide var. Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız bagaj ve kabin bavulu limitlerini önceden bilmenizde faide var. Genellikle seyahatlerde bir ana bir de küçük olmak üzere iki bavul seçmekte fayda var. Hatta yerleşim için küçük olanın büyüğe sığabileceği şekilde bir doldurma daha pratik olacaktır.

Öncelikle bavulunuzun her santimetre karesini doldurmak çok önemli. Boşluksuz bir bavul hem taşıma hem de daha fazla eşya sığdırmak için işe yarar.

Öncelikle bavulunuzu açıp odanın bir kenarına koyun. daha sonra bavula koymayı düşündükleriniz bavulun yanına gruplandırarak biriktirin ve en son koyacaklarımın hepsi bu kadar dedikten sonra bavula yerleştirmeye başlayın.

Bavul Hazırlama – Neler Koymalıyım

Giyecekler:

Tatil amacınıza göre değişmekle birlikte, rahat, ütüleme derdi olmayan, yıkaması ve kurutması kolay elbiseler seçmek gerekir. Yatarken giyeceğiniz kıyafetlerinizi unutmadan günlük 2 takım giyecek yeterli olacaktır. Çorap ve iç çamaşırı olarak ise en son bavulunuzun kalan boşluklarına doldurabildiğiniz kadarını doldurun derim.

Plaj kıyafetleri içinde abartısız hafif giyecekleri alabilirsiniz. Soğuk bir yere bile gidiyor olsanız orada termal havuz keyfi yapabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca kurulanma için havlu yerine peştemal seçmek hem su emiciliği hem hafiflik hem de hızlı kuruma nedeniyle büyük avantajlar sağlayacaktır. Saç kurutma makinesi kullanıyorsanız, seyahat tipi bir saç kurutma makinesi yanında seyahat tipi bir ütü de bavul hazırlama aşamasında değerlendirin derim.

Ayakkabı:

Bir adet yürüyüş ayakkabısı ile bir adet klasik olmak üzere 2 adet ayakkabı koymanızda fayda var. Diğer taraftan plaja gidiyorsanız plaj terliği veya rahat gezinme için sandalet de eklenebilir.

Aksesuarlar:

Şapka, bandana, şal, güneş gözlüğü almayı unutmayın. En sıcak yerlerde bile neler olacağınız bilemezsiniz o nedenle hafif bir yağmurluk ve mini şemsiye işe yarayacaktır.

Elektronik Cihazlar:

Telefonunuz, ayrı ise fotoğraf makineniz hem seyahat boyunca iletişimde kalmanız hemde anlarınızı paylaşmanız için bunları yedek batarya ve şarj cihazları olmazsa olmazlar arasında. Powerbank, hafıza kartı, lensler, adaptor vb. yardımcı cihazlar eklenebilir.

Kişisel Bakım ve Sağlık Ürünleri:

Sürekli kullandığınız ilaçlar yanında ağrı kesici, güneş kremi, kas gevşetici, alerji, sindirim sitemi rahatlatıcı, yara bandı ve vitamin koymayı ihmal etmeyin. Özellikle yurt dışı seyahati ise bu ilaçlardan bulma konusunda sıkıntı yaşayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Sabun, şampuan, kulak pamuğu, saç bonesi, diş fırçası, diş macunu, tarak, tırnak makası, parfüm, erkekler için traş malzemesi, bayanlarda makyaj malzemeleri, kulak tıkacı, göz bandı, seyahat yastığı gibi ürünleri ihmal etmeyin.

Unutulmaması gerekenler:

Bunlar dışında bavul hazırlama sırasında neler koymalıyım diye düşünürken üstte sıraladıklarımız dışında unutmamanız gerekenler şunlardır.

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet
 • Biletler,
 • Pasaport, vize belgeleri, bilet ve rezervasyon çıktıları, seyahat sigortası
 • Kredi veya bankamatik kartı
 • Vesikalık fotoğraflar
 • Acil durum kartı(Acil durumlarda sizi tanıtan ve iletişim kurulabilecek kişilerin iletişim bilgileri yer alan bir listeyi hem taşıma çantanızda hem de bavulunuzda muhakkak bulundurunuz.)
 • Rehber kitaplar, harita, pusula
 • Not almak için kalem ve desfter.
 • Gideceğiniz yerlerle ilgili uygulamaları, seyahat uygulaması, transferler için kullanabileceğiz uygulamaları telefonunuza önceden indirmek faydalı olacaktır.

Bunları ve elektronik cihazları yanınızdaki taşıma çantanıza alabilirsiniz. Bunun dışında boyuna asılabilen bir gizli çantada kimlik, pasaport ve paranızı taşıyabilirsiniz.

Artık bavulunuz hazır. iyi tatiller ve iyi yolculuklar.

2 thoughts on “Seyahate Çıkarken Bavuluma Neler Koymalıyım?

 • 15 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:20
  Permalink

  Son akika en önemli şeyi unutmuşum iyi ki okudum (bilet :D). Şaka bir yana gerçekten seyahate veya tatile çıkarken her şeyi önceden not edip, hazırlayıp ve sonrasında kontrol etmezseniz birşeyler unutuluyor. Havalanında, kimliklerini evde unuttukları için bir birlerine suç atan ve tartışmaya başlayan aileler görürsünüz. tatil yerlerine vardığınızda güneş kremi, plaj havlusu, telefon şarj aleti vs. gibi bir çok malzemenin unutulduğu oluyor. O nedenle erken zamanda hazırlanmak ve çıkmadan kontrol etmek iyi ve sorunsuz bir tatil için iyi olur.

  Yanıtla
 • 15 Temmuz 2017 tarihinde, saat 15:22
  Permalink

  Seyahat ve tatillerimde hiç yanıma kalem defter almamıştım. Şimdi düşünence bir şeyler not almak, bazen gezdiğiniz yerlere dair küçük notlar bazen gezerken açılan aklınızın daha güzel çalışmaya başlaması ile ortaya çıkıveren fikirleri unutmamak için mutlaka gerek olur. bundan sonraki seyahatlerimde muhakkak yanıma alacağım şeyler arasına eklemeliyim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir